İYS İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS); Tüm hizmet sağlayıcıların arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri ulusal veri tabanı sistemidir.

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliğinde yer alan, ticari iletişim yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin (Hizmet Sağlayıcılar), ticari elektronik ileti onayı aldıklarına dair izinleri aktaracakları, İleti Yönetim Sistemi (İYS) adında ulusal bir veri tabanı oluşmuştur. Hizmet sağlayıcılar İYS ye kayıt olacak ve tüm ticari elektronik ileti izinlerini aktaracak ve paralel olarak bu platformda izinlerini güncel tutacaklardır. Hizmet sağlayıcıların ayrıca şuana kadar almış oldukları izinlerini aktarmaları ve İYS kaydı için 31 Mayıs 2021 son tarihti. 1 Haziran'dan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin verilmeyecek. 1 Haziran'dan sonra yeni alınan izinli adreslerinin 3 iş günü içinde aktarılması gerekiyor.

Müşteri datanızdan çıkmak isteyen müşterileriniz, belirlediğiniz ve sistemlerimize tanımlanan anahtar kelimeyi yazarak 3525 kısa numarasına ücretsiz olarak SMS ile gönderir. Anahtar kelimeyi doğru bir şekilde 3525 kısa numarasına gönderen kullanıcıların GSM numaları, mesajı gönderdikleri tarih gibi detaylarla size sunduğumuz ara yüz üzerinden anlık olarak raporlanır veya dilerseniz API entegrasyonu ile sistemlerinize otomatik olarak iletilir. Başarılı bir şekilde çıkış isteğini ileten müşterilerin GSM numaraları kara listeye alınır ve sonraki zamanlarda bu numaralara Codec ara yüzleri üzerinden herhangi bir toplu mesajlaşma iletisi gönderilmesi otomatik olarak engellenir.

Ticari Elektronik İleti Nedir?

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’ da geçen tanıma göre; telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta (e-mail), kısa mesaj (SMS) hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli iletilerin hepsi ticari elektronik ileti olarak geçmektedir.

Hizmet Sağlayıcı Nedir?

Telefonla arama, SMS ve e-posta gibi temas kanalları üzerinden kişilere ticari elektronik ileti gönderen gerçek ve tüzel kişilere hizmet sağlayıcı denir. Hizmet sağlayıcıların sorumlulukları kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiştir.

İYS İş Ortakları

Hizmet sağlayıcıların izinli iletişim adreslerini ticari ileti gönderebilmek amacıyla İleti Yönetim Sistemi'ne kaydetmelerine aracılık eden firmalardır. Bu firmalar İleti Yönetim Sistemi web sitesi üzerinde ilan edilmişlerdir. 250 bin adete kadar iletişim adresine sahip hizmet sağlayıcılar verilerini mutlaka bir İYS iş ortağı aracılığıyla aktarmak zorundadırlar. Asistel resmi İYS iş ortağıdır.

Nasıl Başvurabilirim

İYS izinli veritabanı yönetimi için +90 553 261 33 99 nolu telefonumuzdan ürün hakkında detaylı bilgi ve danışmanlık talep edebilirsiniz.

Toplu Mesajlaşma Ürünleri ile

Yeni Ürün Tanıtımları

Kampanya Duyuruları

Yeni Lokasyon Açılışları

Özel Gün Kutlamalarınızı yapabilirsiniz.

İleri tarihli sesli mesaj gönderebilir

Yeni kampanyalarınızı ve ürünlerinizi yazılı olarak kolaylıkla duyurabilir.

Bilgilendirme mesajları atabilirsiniz.